Leguán červený - jastery.eu

Prejsť na obsah

Hlavná ponuka

Leguán červený

informácie o chove

Leguan červený- iguana red
  

Základné info:

Výskyt: Stredná a Južná Amerika, až po Brazílii a priľahlé karibské ostrovy.

Veľkosť: V dospelosti až 2 metre

Aktivita: Sú aktívne cez deň

Vhodné terárium: Vlhké tropické terárium.. Vhodné rozmery pre chov malé leguána by mali byť 100x100x80cm cm (dxšxv) v dospelosti aspoň 200x200x150 cm, nevyhnutná  je žiarovka UVB, bez nej leguán hynie, je pre neho zdrojom vitamínov. Miska s vodou je nevyhnutná, leguán ľúbi veľa liezť, preto sú vhodné konáre(Používame konáre všetkých ovocných stromov, ďalej buk, lipa, breza, topoľ.) . Ako substrát použijeme rašelinu, ale ak nechceme chovať leguána na párenie, nemusíme dávať žiaden substrát a tým nám odpadá riziko zjedenia a vzniku baktérii. Živé rastliny nemajú v teráriu dlhú životnosť, buď ich zožerú alebo polámu. Leguán je veľmi čistotné zviera, časom sa naučí vykonávať svoju potrebu na jednom mieste. Leguánovi rosíme viac krát denne.

Teplota: 30-32 °C , na výhrevnom mieste môže byť až 40 °C , nočný pokles na 22 °C.

Vlhkosť: 60-70 %

Potrava: Rastlinná potrava- Listy a kvety púpavy, lucerka, ďatelina, skorocel, vika siata, hluchavka biela, žerucha, roketa, polníček, listy aj kvety ibišteku, pór, čakanka, listy kalerábu, mrkvová vňať, listy jahôd, malín, ostružín, viniča, ríbezle, moruše, kvety a listy všetkých ovocných stromov, ruže, muškáty, listy lipy, brezy.

Rozmnožovanie: K páreniu dochádza v období dažďov , teda od novembra do januára. Celá doba gravidity trvá 8-12 týždňov. Vajcia kladie do vopred vyhrabanej nory, ktorá môže byť dlhá až dva metre. Jedna znáška obsahuje 20-60 vajec. Inkubujeme vo vlhkej rašeline pri teplote 28-32 °C a vlhkosti 85-90%. Mláďatá sa liahnu po 65-115 dňoch. Začnú prijímať potravu po 3-6 dňoch.

Starostlivosť: Sú pomerne nenáročné.


Použitý text je z www.plazmix.eu

PageRank ikona zdarma
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky